Началото в Ямбол
През есента на 1865 г., на Димитровден, в града за пръв път пристига мисионерът Байнгтън, който отсяда в Хаджи Желевия хан и организира първата среща с малка група ямболии.
Най-голямо впечатление на хората прави липсата на прекръстване и поученията върху Евангелието на разбираем български език
Основаване на първата евангелска църква в Ямбол
На 22 ноември 1874 г. е основана първата евангелска църква с пастор Никола Бояджиев. Църквата открива вечерно училище за неграмотни, достъпно за всички граждани, не само за мъже, но и за жени. По този начин Евангелската църква защитава правата на жената, чието положение не се е отличавало особено от това на мюсюлманката по онова време.
Пастор Бояджиев ръководи църквата 10 години. Тя се превръща в културен център на града и излъчва пастор Бояджиев за народен представител в I-то Областно Събрание на Източна Румелия
Основаване на ЕПЦ “Ветил”
На редовният църковен събор в град Сливен през 1929 г.. Тодор Христов и група вярващи от град Ямбол подават молба да бъдат приети за членове на Съюза на Евангелските Петдесятни Църкви. Събранията стават в домовете на Тодор Христов и Еньо Илиев.
Малко по малко църквата печели доверието на хората и кварталът където живее пастор Тодор Христов получава прозвището “Набожната махала”. През 1930 г. за пастир на църквата е избран Желязко Врачев. Поради нарастването на броя на членовете е наето помещение под наем, където се провеждат богослуженията до 1933 г.
Първата църковна сграда
През 1947 година църквата закупува своя първи молитвен дом на ул. „Славянска” 10, зад читалище „Съгласие” от наследниците на еврейската фамилия Калдерон. През 1950 г. сградата на църквата е взета за ползване от театъра. Една година по-късно е върната
Пастирските процеси
През пролетта на 1948 година е арестуван пастир Георги Чернев - Председател на Евангелските Петдесятни Църкви в България, а след него в продължение на няколко месеца и всички лидери на евангелски църкви, както и по-активни членове. Всички те са арестувани и осъдени за шпионаж от комунистическата власт. Матей 5:10 “Блажени гонените заради правдата, защото е тяхно небесното царство. “
Заедно с всички осъдени страдаха и техните близки. Някои от тях бяха изселени, други уволнени от работа, но всички отхвърлени и подложени на унижения и мизерия от тогавашната комунистическа власт.
Днес всички те са амнистирани и реабилитирани с два закона “Закон за политическата и гражданска реабилитация на репресирани лица” и “Закон за амнистията и връщане на отнетите имущества” от 1991 год.
Очуждаване на църковната сграда
По времето на пастор Георги Арнаудов е отчуждена сградата на ул.”Славянска” и на нейно място е изградена Ритуалната зала. Дадена е една стара и неизползваема сграда „бивша пералня” до „Винпром”, която след малко повече от две години отново е отчуждена.
Общината дава парцел в квартал „Васил Левски” за строеж, в близост до училище „Николай Петрини”. След като сградата е издигната до груб строеж е съборена с мотива, че не може да има религиозна сграда в близост до училище и е предоставен парцел на улица “6 Септември: № 30 близо до бившия месокомбинат „Родопа”, където през 1981 година е построен храмът в който църквата се помещава и до днес
След комунистическия период
През май 1991 г. се възстановява издаването на списание “Благовестител”, което е спряно по времето на пастирските процеси. Две години след това мястото на издаване е преместено в София.
През Април 1992 г. пастор става Пламен Ганчев, който наред с богослуженията в Ямбол посещава и новооткритите по това време църкви по селата. По негово време към църквата е открито библейско училище ORA International, което обучава по над 20 човека годишно в богословските дисциплини.
Евангелска църква “Ветил” днес
Днес, църквата се ръководи от пастор Янчо Ганев и работи за духовното укрепване на хората в град Ямбол. Към църквата функционират множество служения, които обхващат всяка възрастова група:
- Група за хваление
- Детско неделно училище, където децата ни учат основните библейски истини, рисуват, пеят и играят.
- Скаути - където подрастващите лагеруват, учат техники за оцеляване в природата и създават приятелства за цял живот.
- Младежко служение - където младежите намират приятели, откриват и развиват своите таланти и умения. Участват ежегодно в Библейското състезание за младежи “В ръката Му имаше книга”
- Библейско училище, където хората учат основните дисциплини от практическото и теоретичното богословие.
- Служение за подпомагане на възрастни и самотни хора.